Roostevabast terasest torude karedus

Roostevabast terasest toru pinnakaredus viitab töödeldud pinna väikeste piikide ja orgude väikesele sammule ja ebatasasustele. Kahe tipu või kahe oru vaheline kaugus (lainekaugus) on väga väike (alla 1 mm) ja see kuulub mikrogeomeetria vea hulka. Mida väiksem on pinna karedus, seda siledam on pind.


Pinnakaredus moodustatakse tavaliselt kasutatava töötlemismeetodi ja muude tegurite abil, näiteks hõõrdumine tööriista ja detaili pinna vahel töötlemise ajal, pinnakihi metalli plastiline deformatsioon kiibi eraldamise ajal ja kõrgsageduslik vibratsioon protsessisüsteemis. Erinevate töötlemismeetodite ja roostevabast terasest torumaterjalide tõttu on töödeldud pinnale jäetud jälgede sügavus, tihedus, kuju ja tekstuur erinevad.


Pinna karedus on tihedalt seotud mehaaniliste osade vastavusomaduste, kulumiskindluse, väsimustugevuse, kontaktjäikuse, vibratsiooni ja müraga jne ning sellel on oluline mõju mehaaniliste toodete tööeale ja töökindlusele. Üldiselt kasutatakse märgistamiseks Ra.


Erinevad pinnakaredused, vt allolevat tabelit.

Pinna omadused

Pinna kareduse (Ra) väärtus

Töötlemismeetodite näited

Selgelt nähtavad noajäljed

Ra100, Ra50, Ra25

Jäme treimine, krobeline hööveldamine, krobeline freesimine, puurimine

Kergelt näha noajäljed

Ra12,5, Ra6.3, Ra3.2

Peen treimine, peen hööveldamine, peen freesimine, jäme liigend, jäme lihvimine

Puuduvad nähtavad töötlusjäljed

Ra1.6, Ra0.8, Ra0.4

Peen treimine, peen lihvimine, peene liigend, lihvimine

Tume läikiv pind

Ra0.2, Ra0.1, Ra0.05

Lihvimine, lihvimine, ülipeen lihvimine, poleerimine


Roostevabast terasest toru seinakaredus viitab tavaliselt absoluutsele karedusele (ε) ja suhtelisele karedusele (ε / D).

Suhteline karedus tähendab toru seina kareduse läbimõõdu (absoluutne karedus) ε ja toru siseläbimõõdu D suhet, st ε / d.

Absoluutne karedus tähistab toru siseseina väljaulatuva osa keskmist kõrgust. Valimisel tuleks arvestada selliste teguritega nagu korrosioon, hõõrdumine, ketendus ja vedeliku kasutamine toru seina külge. Näiteks õmblusteta terastoru jaoks, kui vedelikuks on naftagaas, küllastunud aur, kuiv suruõhk ja muu vähem söövitav vedelik, saab valida absoluutse kareduse ε = 0,2 mm; vee transportimisel, kui see on kondensaat (õhuga), saab valida ε = 0,5mm; puhta vee korral ε = 0,2 mm; töötlemata vee korral ε = 0,3-0,5 mm; happe, leelise ja muu söövitavama vedeliku jaoks saab selle valida = 1 mm või rohkem.