Roostevabast terasest torude puhastamine

Kuigi roostevabast terasest torul on hea korrosioonikindlus, on igapäevases kasutuses mitmesuguseid söövitavaid keskkonnategureid. Roostevabast terasest toru pinnal asuvas passiivkiles nõrga korrosioonikindlusega osad moodustavad iseergutusreaktsiooni tagajärjel korrosioonireaktsiooni, tekitavad väikeseid auke ja muud korrosioonireaktsioonid kahjustavad roostevabast terasest toru pinnal paiknevat passatsioonikilet. Seetõttu tuleb roostevabast terasest torude pinda regulaarselt puhastada ja hooldada, et säilitada selle uhke pind ja pikendada selle kasutusiga.


Roostevabast terasest toru pinna puhastamisel pöörake tähelepanu sellele, et pinda ei kriimustataks, vältige pesuaine eemaldamiseks pleegituskompositsiooni ja abrasiivide, terastraadikuulide, lihvimisriistade jms kasutamist, peske pind lõpus puhta veega pesemisest.


Puhastustingimused on järgmised:

1. Kui roostevabast terasest pinnal on tolmu ja mustust on lihtne eemaldada, võite seda pesta seebi, nõrga puhastusvahendi või sooja veega.

2. Roostevabast terasest torude pinnale kantud kaubamärki ja kilejälgi tuleb pesta sooja veega ja nõrga puhastusvahendiga ning liimikoostist puhastada alkoholi või orgaanilise lahustiga (eeter ja benseen).

3. Roostevabast terasest torude pinnal olevad rasva-, õli- ja määrdeõlide saasteained pühitakse kõigepealt pehme lapiga ja seejärel puhastatakse neutraalse puhastusvahendi või ammoniaagilahuse või spetsiaalse puhastusvahendiga.

4. Kui roostevabast terasest torude pinnale on lisatud pleegitajat või muud happelist ainet, peske see kohe puhta veega, seejärel ammoniaagilahuse või neutraalse naatriumkarbonaadi lahusega ja lõpuks puhta veega.

5. Roostevabast terasest torude pinnal on vikerkaarejäljed, mis on enamasti põhjustatud liiga palju puhastusvahendit või õli. Puhastamisel saab seda puhastada otse sooja veega.

6. Roostevabast terasest torude pinnalt tekkinud mustust võib puhastada 10% kontsentratsiooniga lämmastikhappe või abrasiivse pesuainega või spetsiaalse hoolduslahusega.

7. Kui roostevabast terasest torupinnal on eriti kangekaelsed plekid ja mustus, on selle kõvaks pühkimiseks soovitatav kasutada redise, kurgi juurt, mis on peitsitud pesuainega. Tähelepanu: ärge kasutage pühkimiseks terastraadist kuuli ja lihvimisriista, kuna see võib roostevabast terasest torusid kahjustada.


Roostevabast terasest torude puhastamisel tuleb valida sobivad meetodid, mis tagaksid, et roostevabast terasest torude pinnal olev passiivkile ei kahjustaks, nii et roostevabast terasest torude pind oleks puhas, särav ja uhke ning roostevabast terasest kasutusiga terastorud on pikendatud.